SIA STALVE
Zvaniet

Dizainera konsultācija

dizaineris
Dizainere
Kristīne Martinsone
Norunājiet tikšanos ar mūsu
dizaineri, lai apsriestu jūsu jauno
aizkaru idejas un realizāciju.

Piesakies jaunumiem

Kam vajadzīgs aizkaru lambrekens?

29.06.2017
aizkaru lambrekens

Senatnē šis logu tekstils rotāja gan pils zāli, gan aristokrāta kabinetu, gan augstāko aprindu dāmas buduāru. Lambrekens var padarīt cēlāku arī mūsdienu mājokli, ja pareizi ievērot proporcijas.

Kas ir lambrekens? Tā ir aizkaru detaļa. Par lambrekenu sauc loga augšdaļas dekoratīvu drapējumu. Mūsu apziņā lambrekens sasaistās ar seno pils un muižu interjeru. Starp citu, šis logu tekstila elements parādījās vēl krustnešu laikos: bruņinieki, glābjoties no karstuma, pārklāja savas ķiveres ar greznu auduma gabaliem, ko „rekvizēja” no saracēņiem. Vēlāk šos audumus sāka ievest Eiropā.

Lambrekens (fr. lambrequin) – horizontāls dekoratīvs drapējums aizkaru kompozīcijas, loga vai durvju ailas augšdaļā, īss dekoratīvs elements izvietots visā karnīzes platumā.

Funkcijas. Sākotnēji lambrekeniem bija divas funkcijas: pirmkārt, tie paslēpa karnīzu un stiprinājumu elementus; otrkārt, tie rotāja telpu: aizkari ar lambrekenu piešķir interjeram bagātīgu svinīgu izskatu. Laika gaitā lambrekeni pārcēlās no pilīm mūsdienu mājokļos un sāka pildīt trešo funkciju: prasmīgi piemeklēti aizkari ar lambrekenu „pacel augstāk” griestus un koriģē telpas proporcijas.

Kādi lambrekeni mēdz būt? Lambrekenus var iedalīt trijos veidos: mīksti, cieti (tos vēl dēvē par „bando”) un kombinēti. Mīksts – vienkāršs audums, kas krīt skaistām krokām. Ciets – no iekšpuses līmēts ar dublerīnu un, kā likums, tiek izgatavots taisns bez ielocēm. Kombinēts – daudzslāņu, apvieno sevī taisno daļu ar mīksto drapējumu. Lambrekenus var rotāt ar pušķiem, bārkstīm, svagām (krokoti pusloki), džabotiem (de žabo – kaskādveida vertikālas faltes), saitēm utt.

Kam tas vajadzīgs šodien? Mums nav ko slēpt. Mūsdienīgās aizkaru stangas un stiprinājumi nav vairs smagnējas viduslaiku konstrukcijas, bet gan smalkas interjera detaļas, kuras nav jāslēpj. Tāpēc šodien lambrekenus pielieto tikai noteikta stila uzturēšanai un loga proporciju korekcijai. Tomēr to jādara prasmīgi, jo rezultāts var būt pilnīgi pretējs. Lambrekenu var piekārt, ja starp griestiem un loga ailas augšdaļu attālums ir vismaz 20 cm. Piekarinot aizkarus ar lambrekenu, mēs „paceļam griestus”! Dizaineri iesaka eksperimentēt ar lambrekeniem tikai tad, ja griestu augstums telpā pārsniedz 275 cm un, ja istaba ir pietiekoši liela, citādi aizkari ar lambrekenu vizuāli „aizkraus” telpu.

Vizuāli efekti. Piekariniet lambrekenu tā, lai tā augstums vidusdaļā sakrīt ar loga ailas augšējo līniju, bet malas būtu paceltas augstāk – it kā logs „smaidītu”. Esiet uzmanīgi: ja lambrekena malas būs nolaistas zemāk, tad arī griesti būs vizuāli zemāki. Iekļaujiet konstrukcijā „aktīvas vertikāles”: skaisti krītošus aizkarus līdz grīdai 40–90 cm platumā. Labāk, kad aizkaru krāsa vai raksts ir košāka, nekā lambrekenam: tas „izstieps” telpu augstumā.

Dažādi stili, dažādi laikmeti

Klasicisms. Mierīgs un lakonisks tas atgādina par antīkās Grieķijas ideāliem. Iekļaujot aizkarus ar lambrekenu klasiskajā interjerā, pareizi aprēķiniet proporcijas un izvēlaties vienkāršus vieglus audumus, brīvi krītošus uz grīdas. Var eksperimentēt ar asimetriju:  atceraties antīko skulptūru tērpus – var iznākt kaut kas tamlīdzīgs.

Baroka stils – bagātīgi, grezni, cēli. Baroka stila interjeriem vajadzīgs plašums: griestu augstumam jābūt vismaz 4 metri un pašai telpai arī jābūt lielai. Aizkarus ar lambrekenu baroka stilā izgatavo no bieza dārga auduma dziļos izteiksmīgos toņos, tie vienmēr ir smagnēji un daudzslāņu. Dažkārt šādi aizkari ir daudzlīmeņu (kaskādveida).

Rokoko stils. Šis stils ir vieglāks un maigāks par baroka stilu: koķetīgs un vieglprātīgs tas priecē acis ar maigiem toņiem un auduma patīkamu faktūru. Tāpat kā baroka gadījumā rokoko stila aizkarus ar lambrekenu bagātīgi rotā ar krokām, robainām apmalēm, volāniem. Šis stils tekstila dekorā radās karalienes Annas laikos, kad modē bija viss ķīniešu gaumē.

Angļu aizkari ar lambrekenu ir bagātīgi izrotāti ar dabas motīviem: ziediem, lapām, koku zariņiem. Šeit ļoti iederas izšuvumi.

Art nouveau (modernisms jeb jūgendstils). Ar ko apbūra publiku slavenā Aisedora Dunkana? Plīvojošie audumi, staltums un lokanība, līdzīga tai, kas piemīt augu stiebriem – lūk, jūgendstila noslēpums. Šī stila aizkariem ar lambrekenu jābūt vienkāršiem, taču ar nevainojumu siluetu, jo jūgendstilā ir iemiesoti lakonisms un līniju estētika. Šis stils pieprasa augstus griestus.

Mūsdienas. Lambrekens var būt stilizēts un tad tas iekļausies ultramodernajā interjerā. High Tech stila interpretācijā lambrekena lomā var uzstāties ruļļu vai romiešu aizkari, bet pāris dekoratīvo volānu radīs daudzslāņu efektu bez lieka greznuma.

Autortiesības © SIA STALVE 2025 
crossmenu