Kā pareizi aprēķināt aizkaru krokojumu? Jeb kā izvēlēties aizkaru platumu? Aizkaru krokojuma noteikšanai jāievēro divus pamatfaktorus: stangu platumu un krokojuma koeficientu.
Krokojuma koeficienti var būt dažādi:
1:1,5
1:1,8
1:1,85
1:2
1:2,5
1:3
1:4
Piemērs: auduma patēriņš standartveida loga aizkariem
Pieņemsim, ka jūs nopirkāt 3 m platu aizkaru stangu un vēlaties piekarināt 2,5 m augstus aizkarus. Tādā gadījumā optimālais krokojuma koeficients būs 1:2.
Tilla (organzas u.c.) aizkaru platuma aprēķins. 3 m garai aizkaru stangai krokojuma koeficientu pieņemsim vienādu ar 2. Rēķinam: 3 m x 2 = 6 metri. Tādējādi aizkaru izgatavošanai 3 m garai stangai būs vajadzīgi 6 metri tilla auduma.
Auduma slejas augstuma aprēķins. Aizkara augstumam pieskaitām pielaides augšmalas un apakšmalas ielocēm: 2,5 m + 0,25 m + 0,5 m = 2,75 m. Tādējādi biezā aizkara vienas slejas izgatavošanai būs vajadzīgs 2,75 m auduma, bet divām slejām, attiecīgi, 5,50 m.
Biezā aizkara slejas platuma aprēķins. Aizkaru stangas garums un krokojuma koeficients paliek tādi paši, kā tilla aprēķinam, proti, garums 3 metri, koeficients 2. Tilla platuma aprēķina rezultātu dalām uz biezā aizkara sleju skaitu: (3 m x 2) : 2 = 3 m. Tādējādi biezā aizkara vienas slejas izgatavošanai nepieciešams 3 metri auduma. bet divām slējām, attiecīgi, 6 metri.
Ja biezā auduma platums ir 1,40 m, tad nepieciešamas ir 4 slejas (pa 2,75), tas būtu 11m. Ja biezā auduma platums ir 3m, tad aprēķins ir tāds pats, kā tillam.
Pievērsiet uzmanību
Ja biezo aizkaru izgatavošanai jūs vēlaties izmantot aizkaru audumu ar periodiski izvietotu ģeometrisko rakstu vai ar ornamentu apdrukātu audumu (tā saucamo raportu), tad katras slejas izgatavošanai aprēķinātam auduma garumam ir jāpieskaita raporta garumu. Piemēram, ja raporta garums ir 70 cm, tad katras aizkaru slejas garumam pieskaitiet 70–75 cm. Tas ir nepieciešams, lai visu sleju raksts sakrīt. Ja jūs izvēlējāties audumu ar ļoti lielu raportu un pēc aizkaru piegriešanas paliek lieli auduma gabali, tos var izmantot dažādu dekoratīvo elementu izgatavošanai, kas padarīs jūsu aizkarus un visu telpas interjeru kopumā par unikālu.
Praktiski visus audumus aizkariem mūsdienās izgatavo no mākslīgām šķidrām, līdz ar to tie nesarūk mazgājot, pārsvarā nebalē un tāpēc ilgstoši saglabā savu sākotnējo izskatu un krāsu. Tādējādi, rēķinot šo audumu garumu, nekādas papildus pielaides nav vajadzīgas un var neuztraukties par to, ka pēc mazgāšanas aizkari kļūs īsāki. Bet, ja jūsu izvēlētajā audumā dabisko šķiedru saturs ir lielāks par 60 %, tad pieskaitiet matērijas patēriņam vēl 10 %, jo šādi audumi mēdz sarukt.
Aizkarus ar liela izmēra rakstu būtu jāizvēlas lielām telpām, bet mazām telpām otrādi – ar sīku rakstu.
Šaurai istabai pērkat audumu ar horizontāli izvietotu rakstu vai svītrām, kas vizuāli paplašinās telpu.
Ja istabā ir zemi griesti, izvēlāties aizkariem audumu ar vertikāli izvietotu rakstu un tas vizuāli padarīs telpu augstāku.
Ja jūsu istabā griesti ir augsti un visam aizkaru augstumam auduma parastā platuma 2,6–2,8 m pietrūkst, izvēlaties rakstu bez virziena, tad auduma gabalus varēs pagriezt un saskaņot, tādējādi atrisinot šo problēmu.
Izvēloties saviem aizkariem lentes, ievērojiet dažus vienkāršus noteikumus. Bieziem aizkariem izmantojiet platas auduma saites. Tās būs piemērotas arī puscaurspīdīgiem lina un pusorganzas audekliem. Caurspīdīgam tillam vislabāk ir piemērotas kaprona lentes. Viegliem un īsiem, piemēram, virtuves aizkariem, parasti izmanto platas auduma saites, taču šeit iederēsies arī plānas no auduma veidotas lences.